MENU

Czy wokół spalarni odpadów występują uporczywe zapachy? Jakie odpady będą spalane? Czy spalarnia to obiekt bezpieczny dla otoczenia? To tylko niektóre z pytań zadanych podczas specjalnych lekcji na temat gospodarki odpadami i funkcjonowania Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, które odbyły się w Gimnazjum w Czerwonaku.


Po Gimnazjum w Koziegłowach, szkoła w Czerwonaku to kolejna placówka, którą odwiedzili edukatorzy kampanii „Odzyskaj. Korzystaj”, towarzyszącej budowie poznańskiej spalarni odpadów. W zajęciach uczestniczyło łącznie około 100 osób. – Czerwonak to gmina, która bezpośrednio sąsiaduje z budowaną instalacją. Spalarnie są czymś nowym w Polsce, stąd potrzeba edukacji i przekazywania rzetelnych informacji, aby zminimalizować obawy mieszkańców i rozwiać ich wątpliwości. Zorganizowaliśmy już szkolenia m.in. dla sołtysów, nauczycieli, a obecnie spotykamy się z uczniami – mówi Marcin Janczylik - prowadzący zajęcia.

Uczniowie dowiedzieli się m.in., że w Europie funkcjonuje blisko 500 spalarni. Obiekt w Poznaniu wykorzystywał będzie najnowsze technologie w zakresie termicznego przekształcania. Podczas dyskusji, młodzież stwierdziła, że spalarnia jest lepszym rozwiązaniem dla ludzi i środowiska niż składowanie odpadów.